więcej informacji:
- Gotowe stawy kąpielowe
- Specjalistyczne systemy filtracyjne
- Projekt stawu kąpielowego
- Etapy budowy stawu kąpielowego
- Filtracja wody w stawie kąpielowym
- Definicja stawu kąpielowego
- Zalety stawu kąpielowego
- Rodzaje stawów kąpielowych
- Minerały do stawów kąpielowych
- Preparaty do stawów kąpielowych
- Rośliny do stawu kąpielowego
- Glony w stawie kąpielowym
- Czym różni się ekobasen od stawu kąpielowego?
- Z czego zbudowany jest ekobasen
- Zooplankton w stawie kąpielowym
- Fauna w stawie kąpielowym
- Pielęgnacja stawu kąpielowego
- Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?
Filtr do stawu kąpielowego
Staw kąpielowy to wyjątkowo skomplikowany ekosystem. Tam, gdzie zwierzęta i rośliny znajdują dla siebie optymalne siedlisko, właściciele ogrodów mogą ze spokojem usiąść i rozkoszować się ich widokiem. Obserwowanie życia toczącego się w stawie, nurkowanie i korzystanie z kąpieli wodnych to cudowne zajęcie, które możliwe jest jednak tylko wtedy, gdy woda w nim jest przejrzysta.
Uzyskanie idealnie czystej wody w stawie kąpielowym to kwestia prawidłowej budowy strefy regeneracyjnej, właściwego doboru złóż mineralnych, urządzeń technicznych i ich właściwego zastosowania. Stawy kąpielowe pozbawione zaawansowanych technologicznie mechaniczno-biologicznych filtrów nigdy nie będą miały krystalicznie czystej wody z minimalną ilością osadów.
Dzięki bębnowym systemom filtracyjnym firmy Oase, filtrom typu HydroGravity i odpowiednio zaprojektowanej cyrkulacji wody w złożu mineralnym nie stanowi to już żadnego problemu. Różnorakie elementy zestawów filtracyjnych są do siebie tak dopasowane, że w przypadku zgodnego z zaleceniami stosowania mogą zapewnić czystą i przejrzystą wodę do głębokości nawet kilku metrów. A wszystko to dlatego, że dodatkowe systemy filtracyjne zainstalowane przy stawie kąpielowym zapewniają więcej niż tradycyjne filtry mineralno-roślinne czy komory filtracyjne wypełnione kruszywem filtracyjnym, które zatrzymują jedynie większe cząstki zanieczyszczeń, nie usuwając ich jednak z wody.
Do tego celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego filtra z serii HydroGravity i takie wprowadzenie wody w obieg aby nie dopuścić do zamulenia a tym samym utraty zdolności filtracyjnych strefy regeneracyjnej. Tylko w ten sposób można uniknąć nie tylko zanieczyszczeń wody spowodowanych przez zwierzęta lub wpadające do stawu liście i pyłki drzew, lecz również rozprzestrzeniania się glonów, które rozrastają się na skutek wprowadzanych do stawu substancji odżywczych, przyczyniających się do niepożądanego, intensywnego namnażania się glonów. Specjalne bakterie o wysokiej skuteczności działania, jak i bakterie tlenowe zawarte w komorach bakteryjnych, rozkładają nadmiar substancji odżywczych i oczyszczają wodę. Taki zestaw filtracyjny to ogromne wsparcie i pomoc dla strefy regeneracyjnej i roślin repozycyjnych w zbiorniku.
Niestety, większość stawów kąpielowych budowanych przez polskie firmy, jak również czołowe firmy z krajów Europy zachodniej, działa prawidłowo tylko przez kilka pierwszych lat. Stałe zwiększanie się liczby osadów i ich wchłanianie przez strefę filtracyjną doprowadza ostatecznie do jej całkowitego zapchania i jest to początek końca prawidłowego funkcjonowania tych obiektów. Przywrócenie ich zdolności samooczyszczających wiąże się z dużymi kosztami i z wymianą całego złoża w strefie regeneracyjnej i w komorach filtracyjnych. Można sobie przecież łatwo wyobrazić jak wyglądałaby operacja wyciągnięcia ze stawu kilkunastu ton materiału w pięknym i zagospodarowanym już ogrodzie. O tym jednak rzadko kto wspomina.
Zachęcamy wszystkich właścicieli już istniejących basenów ekologicznych, architektów krajobrazu i firmy wykonawcze do darmowych konsultacji z naszymi specjalistami lub uczestnictwie w szkoleniach z budowy stawów kąpielowych. Pozwoli to w przyszłości uniknąć stresu i wielu niepotrzebnych kosztów związanych z przebudową stawu.