więcej informacji:
- Gotowe stawy kąpielowe
- Specjalistyczne systemy filtracyjne
- Projekt stawu kąpielowego
- Etapy budowy stawu kąpielowego
- Filtracja wody w stawie kąpielowym
- Definicja stawu kąpielowego
- Zalety stawu kąpielowego
- Rodzaje stawów kąpielowych
- Minerały do stawów kąpielowych
- Preparaty do stawów kąpielowych
- Rośliny do stawu kąpielowego
- Glony w stawie kąpielowym
- Czym różni się ekobasen od stawu kąpielowego?
- Z czego zbudowany jest ekobasen
- Zooplankton w stawie kąpielowym
- Fauna w stawie kąpielowym
- Pielęgnacja stawu kąpielowego
- Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?
Filtracja wody w naturalnym stawie kąpielowym lub ekologicznym basenie kąpielowym
Cechą charakterystyczną stawów kąpielowych jest to, że filtracja znajdującej się w nich wody zachodzi na skutek procesów biologicznych, mechanicznych i mechaniczno – chemicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych basenów, nie stosuje się tu żadnych dezynfekujących środków chemicznych, które mają degradujący wpływ na stan środowiska naturalnego i powodują specyficzne powonienie zbiornika. W celu samooczyszczania się wody wykorzystuje się odpowiednią roślinność, dobrane do parametrów wody substraty mineralne i złoża filtracyjne oraz zaawansowane technologicznie urządzenia filtracyjne.
Woda w prawidłowo zaprojektowanym i dobrze wykonanym stawie kąpielowym jest krystalicznie czysta, a obcowanie z nią może stanowić prawdziwą uciechę dla ciała i zmysłów użytkowników. Strefy kąpielowe takich stawów spełniają nawet najbardziej rygorystyczne wymagania i sprzyjają wodnemu relaksowi osób cierpiących na alergie skórne. W krajach Europy Zachodniej, budowa ekobasenów jest już niemal powszechna. W ostatnim czasie, moda na ich posiadanie staje się obowiązująca również w Polsce.
Co wykorzystuje się do filtracji wody w stawach kąpielowych?
- właściwie dobrane do specyfiki stawu rośliny repozycyjne i filtry bagienne.
- wyselekcjonowane produkty mikrobiologiczne typu EcoGerm Lakes
- startery bakteryjne typu EcoGerm Starter
- mineralne adsorbenty fosforanów PhosSorb i bezpieczne preparaty likwidujące glony nitkowate AlgoSplit
- naturalne złoża mineralne i filtracyjne np.: BioChalix, BioPorif, BioKalonit, BioZeolit.
- proste urządzenia mechaniczne np: odkurzacze do szlamu i mułu, siatki i podbieraki
- specjalistyczne systemy filtracyjne i filtry biologiczno – mechaniczne typu HydroGravity.
- lampy UVC odpowiedzialne za niszczenie groźnych bakterii i wirusów (Uwaga: zakazane w biobasenach, tylko do stosowania opcjonalnego!)
Co zyskujemy dzięki naturalnym procesom filtracji?
Dzięki zastosowaniu i wykorzystaniu środków i urządzeń powodujących samooczyszczanie się wody posiadamy możliwość na:
- zażywanie kąpieli w wodzie, której jakość porównywalna jest do jakości wody znajdującej się w krystalicznie czystych jeziorach alpejskich;
- obniżenie kosztów związanych z eksploatacją akwenu poprzez brak konieczności stałego inwestowania w drogie, chemiczne środki czystości;
- zaoszczędzenie czasu, który w innych okolicznościach trzeba byłoby poświęcić na prace związane z utrzymaniem akwenu w czystości;
- korzystanie z kąpieliska bez zagrożeń dla zdrowia i życia
Woda oczyszczana naturalnie nie powoduje żadnych uczuleń ani alergii skórnych i jest w pełni bezpieczna nawet dla najbardziej wrażliwych na podrażnienia osób. Jest też całkowicie bezpieczna dla ptaków, owadów i zwierząt domowych.
Opłacalność inwestycji
Dokonano obliczeń, że budowa stawu kąpielowego może być tańsza niż stworzenie tradycyjnego basenu o tej samej wielkości tafli wody. Przy dużych zbiornikach powyżej 200 m2 o połowę niższe są również koszty eksploatacji ekologicznego stawu. Przy wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie filtrów czyszczących wodę, istnieje możliwość ograniczenia powierzchni zbiornika. Przyjmuje się, że w miarę komfortowa w użytkowaniu pływalnia nie powinna zajmować mniej niż 50 m2 terenu. Do wybudowania strefy kąpielowej o powierzchni 60 m2, potrzebne jest zaledwie dodatkowe 40 m2 z przeznaczeniem na strefę regeneracyjną. Oznacza to, że zaawansowane technologicznie pod względem oczyszczania wody ekobaseny, mogą powstawać na stosunkowo niewielkich działkach i służyć użytkownikom przez okrągły rok kalendarzowy.