więcej informacji:
- Gotowe stawy kąpielowe
- Specjalistyczne systemy filtracyjne
- Projekt stawu kąpielowego
- Etapy budowy stawu kąpielowego
- Filtracja wody w stawie kąpielowym
- Definicja stawu kąpielowego
- Zalety stawu kąpielowego
- Rodzaje stawów kąpielowych
- Minerały do stawów kąpielowych
- Preparaty do stawów kąpielowych
- Rośliny do stawu kąpielowego
- Glony w stawie kąpielowym
- Czym różni się ekobasen od stawu kąpielowego?
- Z czego zbudowany jest ekobasen
- Zooplankton w stawie kąpielowym
- Fauna w stawie kąpielowym
- Pielęgnacja stawu kąpielowego
- Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?
Staw kąpielowy – definicja
Z definicji, staw kąpielowy jest sztucznie stworzonym, uszczelnionym zbiornikiem wodnym w skład którego wchodzą część rekreacyjna (kąpielowa) oraz część regeneracyjna, obsadzona odpowiednio dobranymi roślinami wodnymi, biorącymi udział w procesach samooczyszczania się wody. Na cały system składa się też wiele urządzeń mechanicznych jak i specjalnie projektowanych filtrów bagiennych, które wykorzystuje się do utrzymania właściwego poziomu jakości wody.
Filtracja wody w stawach kąpielowych odbywa się w oparciu o wykorzystanie i zintensyfikowanie naturalnych procesów samooczyszczania się wód. W przeciwieństwie do tradycyjnych basenów gdzie przez dodatek chloru lub innych substancji dezynfekujących likwiduje się całe życie organiczne i zabija glony powodujące nieprzezroczystość wody to w stawie kąpielowym dąży się do eliminacji biogenów wykorzystując konkurencje o związki odżywcze między glonami a roślinami wodnymi oraz zjawiska sorpcyjne zachodzące w mineralnych złożach filtracyjnych. Odpowiednia do kąpieli jakość wody jest zatem uzyskiwana bez zastosowania degradujących środowisko i niszczących życie środków dezynfekujących. Oczyszczona naturalnie woda nie powoduje alergii i jest przyjazna dla użytkownika.
Aktualnie, w krajach Europy Zachodniej panuje prawdziwy boom na budowanie stawów kąpielowych. Chęć ich posiadania coraz częściej deklarują również Polacy. Wart podkreślenia jest fakt, że stawy kąpielowe są rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale także często tańszym w budowie i eksploatacji niż tradycyjne baseny o zbliżonej powierzchni tafli wody.
Dwie strefy stawu
Cechą charakterystyczną stawów kąpielowych jest podział zbiornika na dwie strefy. Jedną z nich jest część rekreacyjna, a drugą – regeneracyjna. Strefa kąpielowa pozostaje do dyspozycji użytkowników. Często dzieli się ją dodatkowo w taki sposób, aby stworzyć płytszy brodzik, służący uciechom najmłodszych i głębszy obszar, na którym można nurkować, skakać do niego, itp. W strefie regeneracyjnej natomiast, zachodzą procesy samooczyszczania wody. Jest to obszar, w którym dokonuje się mechanicznego, biologicznego, jak i mechaniczno-chemicznego oczyszczania wody. Często znajdują się tam filtry roślinne, filtry hydrobotaniczne i filtry mineralne, które w znaczący sposób redukują ilość fosforu i azotu w wodzie. Te wszystkie czynniki, współtworzące strefę regeneracyjną są gwarancją na możliwość korzystania z kąpieli w wodzie krystalicznej czystej, ale nie uzdatnianej przy wykorzystaniu chloru, generatorów ozonu, sterylizatorów UVC, systemów elektrolizy miedziowo-srebrowej i innych metod używanych w konwencjonalnych basenach.
Czyste kąpielisko harmonizujące z przyrodą
Jak zostało to już wspomniane, oczyszczanie wody w stawie kąpielowym przebiega samoistnie i nie wymaga znaczącej ingerencji człowieka. Przy czystej i z powodzeniem nadającej się do kąpieli wodzie – staw taki charakteryzuje się naturalnym i współgrającym z otoczeniem wyglądem zewnętrznym. Projekt stawu kąpielowego powinien być uzależniony od charakteru ogrodu, a na mniejszych działkach – także od stylu architektonicznego, w którym wzniesiono dom. Linia brzegowa stawu może być nieregularna i porośnięta bujną roślinnością. Wówczas staw będzie przypominał naturalne jeziorko. Jednak do architektury nowoczesnej bardziej pasują zbiorniki o prostych formach i geometrycznych, wyraźnie akcentowanych kształtach. W jednym i drugim przypadku ważne jest wkomponowanie stawu w otoczenie w taki sposób, aby stanowił on integralną część ogrodu.
Rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne
Nie bez powodu stawy kąpielowy bywają również nazywane ekobasenami lub basenami ekologicznymi. Dzięki zastosowaniu w nich biologicznych i mechanicznych metod filtracji wody – w pełni zachowana zostaje naturalna równowaga środowiska. W przeciwieństwie do tradycyjnych basenów, gdzie wodę uzdatnia się przy użyciu środków chemicznych – stawy kąpielowe spełniają wszelkie wymagania narzucane przez obowiązujące już od jakiegoś czasu trendy ekologiczne. Jednak oprócz tego, że są one rozwiązaniem ekologicznym – budowa i eksploatacja ekobasenów jest także ekonomiczna. Wszystko to powoduje, że zainteresowanie stawami kąpielowymi wykazują już nie tylko właściciele obiektów hotelowych, czy ośrodków wypoczynkowych, ale także inwestorzy prywatni, którzy chcą posiadać takie zbiorniki we własnych ogrodach.
Więcej informacji na temat komercyjnego projektowania i budowy stawu kąpielowego znajdziesz na stronie: Staw kąpielowy