więcej informacji:
- Gotowe stawy kąpielowe
- Specjalistyczne systemy filtracyjne
- Projekt stawu kąpielowego
- Etapy budowy stawu kąpielowego
- Filtracja wody w stawie kąpielowym
- Definicja stawu kąpielowego
- Zalety stawu kąpielowego
- Rodzaje stawów kąpielowych
- Minerały do stawów kąpielowych
- Preparaty do stawów kąpielowych
- Rośliny do stawu kąpielowego
- Glony w stawie kąpielowym
- Czym różni się ekobasen od stawu kąpielowego?
- Z czego zbudowany jest ekobasen
- Zooplankton w stawie kąpielowym
- Fauna w stawie kąpielowym
- Pielęgnacja stawu kąpielowego
- Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?
Ekobasen a staw kąpielowy – różnice
Praktycznie we wszystkich dostępnych publikacjach, ekobasen utożsamia się ze stawem kąpielowym. W rzeczywistości natomiast jest tak, że istotnie ekobaseny stanowią szczególny typ stawu kąpielowego, ale możliwości ich tworzenia i wykorzystywania są dużo szersze niż w przypadku budowy i posiadania stawów.
Obydwa typy zbiorników łączy sporo występujących w nich podobieństw. Zauważalne są jednak i określone różnice. To właśnie one decydują o tym, by ekobaseny traktować jednak jako oddzielne i dające więcej swobody użytkowej akweny.
Naturalny basen bez roślin?
Tak w przypadku stawów kąpielowych, jak i ekobasenów obecność strefy regeneracyjnej jest obowiązkowa, a konieczność jej stworzenia nie podlega żadnej dyskusji. Jednak, o ile w stawach kąpielowych, strefy regeneracyjne zawsze porośnięte są bujną roślinnością, o tyle w ekobasenach wygląd tej części zbiornika może być zupełnie odmienny. Ilość roślin występujących w ekobasenie można znacząco ograniczyć, a nawet wyeliminować ich obecność zupełnie. Z punktu widzenia zaawansowanej technologii budowy ekobasenów nie istnieją żadne przeszkody na osiągnięcie powyższego założenia.
Basen ekologiczny to nie jest klasyczny basen
Niewłaściwe jest myślenie, iż umiejscowienie strefy regeneracyjnej ekobasenu pod pomostami lub w wybranych lokalizacjach niecki basenowej spowoduje, że ekologiczny zbiornik przybierze charakter basenu klasycznego. Jego wygląd zawsze będzie charakteryzował się naturalnością i występowaniem floru i fauny, zwłaszcza dzięki krystalicznie czystej wodzie filtrowanej bez użycia chemii. Inną kwestią pozostaje zagadnienie otoczenia. Zwykle pożądane przez użytkowników jest kamienne dno i obrzeża wykonane z naturalnych materiałów. Często też zdarzają się przypadki, że już w pierwotnym założeniu ekobasen ma przypominać z wyglądu basen klasyczny.
Krystalicznie czysta woda bez chlorowania i ozonowania
Nawet w zbiorniku całkowicie pozbawionym roślinności, istnieje możliwość na rozwój bakterii, glonów, zooplanktonu, a także drobnych organizmów wyższych. Jednak pomimo zachodzenia procesu samoregulacji na pewnym poziomie – poradzenie sobie z niektórymi problemami może być trudne. Chodzi zwłaszcza o wysokie stężenie fosforu, które sprzyja powstawaniu glonów nitkowatych. Dlatego też w przypadku ekobasenów stosuje się specyficzne rozwiązania, które wspomagają samooczyszczanie wody. W komorach filtracyjnych instaluje się zaawansowane technologicznie bębnowe, modułowe zestawy filtracyjne a zamiast instalacji tradycyjnych systemów oczyszczających, strefę regeneracyjną tego typu akwenów uzupełnia się wyjątkowo wydajnymi i drogimi złożami mineralnymi, które skutecznie pomagają zachować równowagę biologiczną w wodzie.
W pomieszczeniu i z podgrzewaną wodą
Wspomaganie technologiczne samooczyszczania wody i niewielka złożoność ekosystemu, jakim jest ekobasen pozwalają stworzyć zbiornik, który nie jest wrażliwy na warunki zewnętrzne. Oznacza to, że ekobaseny można częściowo zadaszać, budować je w pomieszczeniach i podgrzewać znajdującą się w nich wodę. Stawy kąpielowe niestety nie dają tej możliwości. Warto zauważyć, że z ekobasenów szczególnie chętnie korzystają osoby dysponujące ograniczoną przestrzenią działek. Zbiorniki te mogą bowiem z powodzeniem powstawać tam, gdzie dla tradycyjnych stawów kąpielowych brakuje miejsca.