więcej informacji:
- Gotowe stawy kąpielowe
- Specjalistyczne systemy filtracyjne
- Projekt stawu kąpielowego
- Etapy budowy stawu kąpielowego
- Filtracja wody w stawie kąpielowym
- Definicja stawu kąpielowego
- Zalety stawu kąpielowego
- Rodzaje stawów kąpielowych
- Minerały do stawów kąpielowych
- Preparaty do stawów kąpielowych
- Rośliny do stawu kąpielowego
- Glony w stawie kąpielowym
- Czym różni się ekobasen od stawu kąpielowego?
- Z czego zbudowany jest ekobasen
- Zooplankton w stawie kąpielowym
- Fauna w stawie kąpielowym
- Pielęgnacja stawu kąpielowego
- Ile kosztuje budowa stawu kąpielowego?
Jak prawidłowo pielęgnować staw kąpielowy?
Istniejące badania oraz doświadczenia użytkowników stawów kąpielowych wskazują na fakt, że nakład pracy wkładanej w utrzymanie basenów ekologicznych jest zdecydowanie niższy niż przy posiadaniu tradycyjnego basenu. Jednak pomimo tego, że zabiegi pielęgnacyjne nie pochłaniają nadmiernej ilości czasu – określone czynności powinny być systematycznie wykonywane. Nawet najlepiej wykonany staw kąpielowy potrzebuje czasami odrobinę wsparcia. Silne wahania temperatury, szczególnie w okresie wiosennym, mogą nagle stać się dokuczliwe dla całego ekosystemu. Spadające jesienią liście, woda opadowa z dużą ilością fosforanów, oraz obumarłe resztki roślin stanowią idealną pożywkę dla glonów. Również filtry wymagają regularnej kontroli a woda w stawie zaopatrzenia w świeże mikroorganizmy i bakterie. Pielęgnacją stawu można zajmować się samodzielnie lub zlecić to zadanie specjalistycznej firmie usługowej.
Kontrola parametrów wody w stawie kąpielowym
Podstawowymi parametrami wody w stawie kąpielowym jest jej odczyn pH i kH (twardość), poziomu fosforanów, azotanów i azotynów i jonów amonowych. Współczynniki te należy kontrolować samodzielnie raz w miesiącu za pomocą testów typu: Stacja diagnostyczna Water Analysis Profi-Set Okresowo, tj. minimum 1-2 razy w roku powinno się też zlecić profesjonalne i kompleksowe badanie wszystkich możliwych parametrów wody. Stały dozór w powyższym zakresie ma na celu zapobiegnięcie rozregulowaniu się ekosystemu, który jest odpowiedzialny za samooczyszczanie wody. Wymienione parametry na ogół nie ulegają bardzo znaczącym zmianom, ale w niektórych sytuacjach i z określonych przyczyn dochodzi jednak do występowania różnic w ich wartościach. Najprostszym sposobem na zapobiegnięcie temu zjawisku, jest stosowanie dostępnych na rynku adsorbentów, koagulantów i preparatów stabilizujących parametry wody. Więcej informacji na ten temat: Badanie parametrów wody w stawie kąpielowym.
Glony w stawie kąpielowym – usuwanie glonów nitkowatych
Glony pojawiające się w stawie kąpielowym wczesną wiosną i późną jesienią są całkowicie naturalne, nieszkodliwe i nie wpływają znacząco na funkcjonowanie samego zbiornika. Jednak użytkownicy przeważnie nie mają ochoty na obcowanie z nimi w sezonie letnim i wówczas usuwają je za pomocą specjalistycznego odkurzacza lub w ogóle nie dopuszczają do ich rozwoju. Odkurzacze do stawów są dość dobrymi urządzeniami mechanicznymi, ale usuwanie nimi glonów z miejsc trudnodostępnych okazuje się być żmudnym i czasochłonnym zajęciem. Wprawdzie do odkurzacza zawsze dołączona jest większa ilość końcówek, które powinny ułatwiać zadanie. Jednak są tacy właściciele stawów kąpielowych, którym zwyczajnie brakuje cierpliwości, by osiągnąć zamierzony efekt końcowy. Takie właśnie osoby powinny zdecydować się na regularne stosowanie w swoich stawach specjalnych, ekologicznych preparatów, które redukują poziom fosforanów i pozwalają na uzyskanie przewagi pozytywnych bakterii i mikroorganizmów, nad występującymi w wodzie glonami. Efektem tego, będzie zahamowanie rozwoju niepożądanych i bardzo ekspansywnych glonów nitkowatych.
Katalog z polecanymi przez nas odkurzaczami do stawów kąpielowych: Odkurzacze do stawów kąpielowych
Kontrola pracy pomp obiegowych i czyszczenie filtrów
W stawach kąpielowych coraz częściej stosuje się systemy usprawniające proces samooczyszczania się wody. Instalacja pompy przyspiesza cyrkulację pomiędzy strefą regeneracyjną i kąpielową, a zaawansowane technologicznie filtry bębnowe lub modułowe neutralizują osady i wpływają znacząco na czystość wody w stawie. Zarówno stawy ekstensywne jak i stawy, w których zastosowano skomplikowane systemy filtracyjne należy regularnie oczyszczać z osadów dennych. Bardzo praktyczne i pomocne w tym zakresie są zwykłe automatyczne odkurzacze basenowe. Oprócz tego należy pamiętać o kontrolowaniu prawidłowego działania pomp, napowietrzaczy, filtrów bębnowych i dokonywaniu ich przeglądów 2 razy w roku. Jeżeli zbiornik wyposażono w skimmer – urządzenie to wymaga czyszczenia przynajmniej raz na tydzień lub częściej.
Dbałość o roślinność towarzyszącą stawowi
Rośliny repozycyjne są mało wymagające i w praktyce nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Obowiązkowe jest jedynie usuwanie obumierających ich części. Ma to na celu tak podniesienie estetyki otoczenia stawu, jak i zapobieganie dostawaniu się obumarłych szczątków roślinności i materii organicznej do wody. Rośliny wodne trzeba także ścinać. Robi się to pod koniec marca. Podczas tej czynności należy pamiętać o pozostawieniu kilku łodyg, by ważki miały miejsce na złożenie jaj.
Prace naprawcze i gruntowne oczyszczanie zbiornika
W prawidłowo zaprojektowanym i poprawnie wykonanym stawie kąpielowym nie ma miejsca na większe problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem. Jedynie w pierwszych miesiącach korzystania ze zbiornika powinno się uzupełnić ewentualne ubytki w materiałach pokrywających izolację i stosować odpowiednio dobrane środki rozruchowe i stabilizacyjne. Przy odpowiednio dobranym złożu filtracyjnym, właściwych parametrach wody służacej do uzupełniania ubytków nie powinniśmy mieć problemu z czystością wody i glonami planktonowymi. Ważne jest aby pamiętać, że samooczyszczające się baseny ekologiczne wymagają poddania ich raz na jakiś czas całkowitemu oczyszczaniu i renowacji. Zabieg taki powinno się wykonywać co kilka lat i bez względu na skuteczność pracy strefy regeneracyjnej.
Wskazówka – Bądź ekologiczny
W przypadku wszystkich produktów do pielęgnacji stawu kąpielowego należy zwracać uwagę na to, by nie zawierały monolinuronu, siarczanu miedzi, chloru itp. szkodliwych związków chemicznych. Miedź jest kontrowersyjnym składnikiem, ponieważ przez długi okres gromadzi się w osadzie dennym, a podczas wytrącania jest szczególnie szkodliwa dla pożytecznej flory bakteryjnej i innych organizmów żywych. Na rynku dostępny jest szeroki wybór preparatów do stawów kąpielowych, nie wszystkie jednak są całkowicie bezpieczne pomimo zapewnień ich producentów. Preparaty mikrobiologiczne koniecznie muszą mieć atest PZH. Warto każdy planowany zakup skonsultować z naszym specjalistą, który udzieli cennych wskazówek i porad związanych z zapewnieniem zdrowego oraz zadbanego stawu kąpielowego.